Loading...
آمار
  • تعداد کالا: 143
  • بازدید امروز: 50
  • بازدید دیروز: 23
  • بازدید کل: 59276

حقایقی درباره ی مداد یار مشق شب های ما

|
حقایقی درباره ی مداد یار مشق شب های ما

همه ی ما خط خطی ها و نقاشی های عجیب و غریب دوران کودکی خود را به یاد داری. تراش کردن مداد ، پاک کردن سیاهی ها و همچنین لذت باز کردن جعبه ی مدادرنگی های نو در آغاز هرسال نو تحصیلی خاطراتی است که تا ابد در ذهن همه ی ما ماندگار است.

اما همه ی شما اصطلاح « مداد سربی » را شنیده اید ؛

در دوران وسطی بود ، در کامبرلند انگلستان در یکی از شب های طوفانی که اصلا سر آرام شدن نداشت ، درخت بلوط کهنسالی ریشه کن شد. بعد از این ریشه کن شدن ، مواد سیاه رنگی به همراه درخت از زمین بیرون آمد. بشر در ابتدا نمی دانست این ماده چیست. گوسفنداران محلی از این ماده ی سیاه رنگ برای نشان گذاری روی گوسفندان خود استفاده می کردند. مدتی بعد که شهری ها نیز به وجود این ماده پی بردند  ، شروع به فروشش در سطح خیابان ها کردند و از آن برای علامت گذاری روی صندوق های پستی و یا سبدهای خرید استفاده کردند.

ماموران دولتی هم سریع معدن کشف شده را به اشغال خود درآوردند و به شدت از آن محافظت می کردند و فقط اجازه می دادند چند بار در سال از آن استخراج صورت بگیرد و با این سیاست شان باعث شدن عرضه کم و در نتیجه تقاضا و قیمت محصول بالا برود. حتی از کارگرانی که در این معدن ها مشغول به کار بودند در انتهای روز کاری بازدید های شدید بدنی صورت می گرفت تا مبادا تکه ای از گرافیت از آن جا خارج شود.

جالب است بدانید که مداد سربی بر خلاف اسمش اصلا حاوی سرب نیست و به جای آن ، مغزش متشکل

از ترکیبی از گل رس  و گرافیت است.

اما داستان اختراع مداد ، هم همچون همه ی اختراعات بشر ماجرای جالبی دارد ؛

بعدها در سال ۱۷۷۹ بود که دانشمندی انگلیسی با انجام آزمایش های مختلف کشف کرد که ماده ی سیاه رنگ که تصور می شد سرب است ، در حقیقت نوعی ذغال است. وی با الهام از نام « گریفیینن » که درزبان یونانی به معنی نوشتن است ، نام گرافیت را برای این ماده برگزید.

در ابتدا مداد فقط تکه ها و کلوخ هایی از گرافیت بود بدون هیچ دسته ای که  دارای دو ایراد بزرگ بود :

 دست را سیاه می کرد و به آسانی می شکست.

یک شخص باهوش تکه طنابی را به دور گرافیت پیچید و پایین آن را آزاد گذاشت و بدین ترتیب دیگر دست سیاه نمی شد.

کاسپر فابر

در سال ۱۷۶۱ کارآفرینی به نام کاسپر فابر اهل باواریا، مسئله ی شکنندگی گرافیت را نیز حل کرد. او گرافیت را با سولفور سنگ سرمه و مقداری سمغ کاج مخلوط نمود که دیگر خاصیت شکستگی گرافیت خالص را نداشت. کاسپر فابر در همان سال کارخانه بزرگ فابر کاستل (FABER-CASTELL) که می شود گفت کسی نیست که اسم آن را نشنیده باشد ، تاسیس کرد.

ناپلئون بناپارت بزرگ اما با قامت کوچک هم در ماجرای مداد ما هم نقش داشت!!!

ناپلئون بناپارت ونقشش در کشف مداد در فرانسه

در جریان جنگی که در سال ۱۷۹۰ در اروپا به وقوع پیوست ، ناپلئون متوجه شد که آلمان و انگلستان ، دشمنان خود همگی از مداد استفاده می کنند. فرانسه هم که کلا در جریان مداد نبود ( حالا انگار آلمانی ها و انگلیسی ها بمب اتم داشتند !!!) ، پس به همین دلیل نیکلاس کنت ، شیمی دان مورد علاقه اش را مامور کرد که هرپه گرافیت در سطح فرانسه وجود دارد ، جمع آوری کند و مداد تولید کند. نیکلاس گرافیت را با مقداری خاک رس مخلوط کرد و در کوره حرارت داد و می شود گفت بهترین مداد در آن زمان را ساخت و او همچنان توانست که با کم و زیاد کردن مقدار خاک رس ، مداد پررنگ یا کم رنگ تولید کند.  

اما سری بزنیم به مدادهای امروزی و نکاتی جالب که کسی درباره ی آن چیزی نمی داند ؛

باید بدانید که مدادهای استاندارد که هفت اینچ هستند ، قادرند قریب به ۵۲ کیلومتر خط بکشند و دست کم چیزی حدود ۴۵۰۰۰ کلمه را بنویسد!!!

همچنین ما می توانیم مداد را ۱۷ بار کاملا بتراشیم.

ماده ی اولیه مداد های امروزی دیگر فقط گرافیت و خاک رس نیست. امروزه از ۴۰ نوع ماده اولیه ی مختلف در ساخت مداد استفاده می کنند.

بهترین نوع گرافیت هم در کشورهای سریلانکا ، ماداگاسکار و مکزیک استخراج می شودو بهترین خاک رس از کشور آلمان بدست می آید. برای چوب مداد هم بیشتر از درخت های ۲۰۰ ساله ای که در اطراف کوه های بلند سییرا در ایالت کالیفرنیای آمریکا یافت می شود به دست می آید. برای پاک کن انتهای مداد ها هم از ترکیب نوعی کائوچو از مالزی و پارافین مومی شکل از برزیل لستفاده می شود.

امروزه ۳۳۰ مدل مختلف مداد تولید می شود. یکی از کاربرد های جالب مداد در جراحی است. این مدادهای مخصوص که به آن ها مدادهای جراحی نیز می گویند قابلیت نوشتن بر روی بدن انسان را دارند و از آن برای علامت گذاری محلی از بدن بیمار که قرار است شکافته شود استفاده می شود.

همه ی این ها ماجراهای کشف مداد بود. اما تا به حال به نقش مداد ، همین وسیله ساده فکر کرده اید؟؟

به نظر من همه چیز با مداد شروع می شود. از طراحی ساختمان ها ، ماشین ها ، نیروگاه های اتمی تا امضای پیمان های تاثیرگذار در تاریخ و کشف فرمول های مختلف هزارن مورد دیگر. در حقیقت می توان گفت مدادی که امروزه استفاده از آن به دلیل پیشرفت تکنولوژی تقریبا فراموش شده و و وسیله ای کم اهمیت به شمار می رود چیزی است که بشر تمام پیشرفت های خود را مدیون آن است.  

همین الان می تونید مداد تغییردهنده ی سرنوشت بشر و در عین حال یک تکه چوب ساده را از تیزپست تهیه کنید.

0
نظرات
    ارسال نظر
    برگشت به بالا