Loading...
آمار
 • تعداد کالا: 143
 • بازدید امروز: 102
 • بازدید دیروز: 49
 • بازدید کل: 53651

کاغذ چگونه ساخته می شود ؟ | مراحل تولید کاغذ از چوب

|
کاغذ چگونه ساخته می شود ؟ | مراحل تولید کاغذ از چوب
در این مقاله از سایت تیز پست به معرفی کاغذ پرداخته و مراحل تولید آن را بررسی می کنیم. همچنین نگاهی به تاریخچه آن و البته سایز انواع کاغذ برای برش داریم

کاغذ چگونه ساخته می شود ؟ | مراحل تولید کاغذ از چوب

کاغذ چیست ؟

کاغذ یک ماده مصنوعی می باشد که اغلب از چوب تهیه می شود اما می توان کاغذ را از موادی همچون پنبه و نیشکر نیز تهیه کرد. البته روش های جدیدی در حال رشد می باشند.

تاریخچه کاغذ

می توان گفت که شروع حیات کاغذ برای اولین بار در مصر اتفاق افتاد. مصری ها نی های نازکی به نام پاپیروس را کنار یکدیگر می چیدند. سپس آن ها را سیقل می دادند و بر روی آن ها شروع به نوشتن می کردند. اما به دلیل شکننده بودن پاپیروس بشر تصمیم به نوشتن بر روی پوست برخی جانوران می کند.

در نهایت چینی ها برای اولین بار دست به ساخت کاغذ هایی شبیه به کاغذ های امروزی کردند. سپس ایرانی ها وارد عمل شدند و نحوه ی تولید کاغذ را فرا گرفتند و از شهر هایی همچون سمرقند پیشرفت آغاز شد.  

انواع کاغذ

کاغذ ها انواع مختلفی دارند. و در انواع مختلف به بازار عرضه می شوند تا بتوانند نیاز های کاربران را در بخش های مختلف بازار تامین کنند. از انواع آن می توان به تحریر، گلاسه، کرافت، کاغذ روزنامه، الوان و تحریر رنگی نام برد.

سایز های مختلف برش کاغذ

کاغذ ها را در سایز های متفاوت و برای کارایی های مختلف برش می زنند. هرچه عدد بزرگ تر می شود، ابعاد کاغذ نصف می گردد. بدین ترتیب:

 1. A0:84.1*118.9 cm
 2. A1:59.4*84.1 cm
 3. A2:42*59.4 cm
 4. A3:29.7*42 cm
 5. A4:21*29.7 cm
 6. A5:14.8*21 cm
 7. A6:10.5*14.8 cm

خرید کاغذ ارزان و تولید داخل

شما عزیزان می توانید کاغذ هایی با کیفیت بالا و همچنین ارزان تر را از سایت تیز پست تهیه کنید.

برای خرید بر روی لینک خرید کاغذ کلیک کنید.

 

مراحل تولید کاغذ از چوب

از آنجایی که چوب درختان مقدار قابل توجهی سلولز را در خود دارد، کاغذ را از آن می سازند.

 1. درختان برش خورده و به کمک ابزار آلات تنه های آن ریز ریز می شود.
 2. تکه‌های کوچک چوب را با مواد شیمیایی و مقدار فراوان آب داغ، مخلوط می‌کنند تا خمیری از رشته‌های سلولزی به دست می‌آید.
 3. خمیر را روی یک توری فلزی می‌ریزند تا آب خود را از دست بدهد. سپس خمیر از لابه‌لای چند غلطک می‌گذرد و آب خود را بیش‌تر از دست می‌دهد. پمپ‌های مکنده‌ی آب، به این آب‌گیری کمک می‌کنند.
 4. خمیر چوب که به صورت ورقه‌ی درازی درآمده است، با گذشتن از لابه‌لای غلطک‌های داغ، خشک می‌شود و برگه‌ی دراز کاغذ از دستگاه بیرون می‌آید.
 5. دستگاهی که به رایانه مجهز است، ضخامت کاغذ، مقدار آب و تعداد سوراخ‌های احتمالی آن را بررسی می‌کند. در صورتی که ضخامت در همه‌جا یکسان باشد، مقدار آب مناسب باشد و شمار سوراخ‌ها کم‌ باشد، کاغذ راهی بازار می‌شود.
0
نظرات
  ارسال نظر
  برگشت به بالا