Loading...
آمار
 • تعداد کالا: 143
 • بازدید امروز: 62
 • بازدید دیروز: 130
 • بازدید کل: 53893

تاریخچه پر فراز و نشیب بسکتبال ورزش قدبلند ها!!!

|
تاریخچه پر فراز و نشیب بسکتبال ورزش قدبلند ها!!!
در این مقاله بسیار جالب از صفر تا صد ماجرای بسکتبال را بررسی کرده ایم از جیمز نای اسمیت تا لبرون جیمز !

از جیمز نای اسمیت تا لبرون جیمز

بسکتبال یک ورزش گروهی است که از دو تیم پنج نفره تشکیل شده است که در زمین مستطیل شکل بازی می کنند. هدف اصلی از بازی هم پرتاب توپ به داخل سبدهایی است که در دو طرف زمین قرار گرفته اند که قطر هر کدام از آن ها ۴۶ سانتی متر و با ارتفاع ۰۴۸/۳ از سطح زمین می باشد. هر کدام از این تخته ها هم به یک تخته به نام « بک برد » متصل اند.

زادگاه این ورزش را می توان آمریکا دانست ، اما در حقیقت این ورزش را پزشکی کانادایی به نام جیمز نای اسمیت که به آمریکا مهاجرت کرده بود ، پایه ریزی کرد.

داستان طراحی این ورزش هم بسیار جالب بود. در سال ۱۸۹۱ دکتر نای اسمیت که در دانشگاه ورزش اسپرینگ فیلد ( واقع در ایالت ماساچوست آمریکا) مشغول تدریس بود. روزی رئیس دانشگاه از وی خواست که ورزشی ابداع کند تا دانشجویان بتوانند در فصول سرد سال که امکان ورزش کردن در محیط باز فراهم نبود ، بتوانند در سالن های دانشگاه ورزش کنند تا آمادگی جسمانی آن ها برای ورزش هایی مثل راگبی ، بیسبال و... از دست نرود و حفظ شود.

دکتر نای اسمت بعد از بررسی و تحقیق درباره ی ورزش های موجود در آن زمان به موارد زیر دست پیدا کرد. وی فهمید ورزشی که قصد دارد ابداع کند باید ؛

 1. توپ در آن وجود داشته باشد.
 2. به صورت گروهی برگزار شود.
 3. بر اساس رقابت و مهارت باشد.
 4. خشونت و برخوردهای سخت بدنی در آن وجود نداشته باشد.(که در این مورد زیاد هم موفق نبود !!!)

دکتر اسمیت در شروع کار به دلیل کمبود امکانات به جای حلقه های امروزی بسکتبال از دو سبد میوه در دو طرف زمین و با ارتفاعی بلند تر از قدبلندترین دانشجو آن دانشگاه استفاده کرد.

در نهایت ورزشی به نام بسکتبال که امروزه یکی از پرطرفدارترین و مهیج ترین ورزش هاست ابداع شد.

جالب است بدانید که در ایران قدیم ، نوعی ورزش در میان گله داران مرسوم بوده که بسیار شبیه بسکتبال امروزی است. این ورزش به این صورت بود که دو تیم سوار بر اسب هایشان در یک میدان بزرگ شروع به تاخت و تاز می کردند و هر تیم باید توپی که روی آن شش دستگیره مانند حلقه قرار داشت را به درون حلقه و توری سبدی شکل در انتهای میدان قرار داشت ، پرتاب می کردند.

اما برگردیم سراغ دکتر نای اسمیت خودمان!!

بعد از مهیا کردن زمین و ملزومات اولیه ، دکتر اسمیت از دانشجویان در خواست کرد که دو تیم ۹ نفره تشکیل بدهند و هر تیم توپ را دست به دست کنند و به درون حلقه مقابل شان بیندازند. تیم مقابل نیز باید سعی می کرد که مانع از این کار شود. دو تیم شروع به مسابقه دادن کردند بدون هیچ قانونی!!! و اولین گل در تاریخ بسکتبال به ثمر رسید. زننده ی خوش شانس این گل که نامش برای همیشه در تایخ باقی ماند کسی نبود جز    « ویلیام چیلس ».

این ورزش از ابتدا نامی مشخص نداشت و دکتر اسمیت فقط توانست تا مرحله ابداع ان پیش برود و زحمت نامگذاری این ورزش بر دوش شخصی به نام « فرانک ماهان » گذاشت. فرانک هم بعد از مدت ها تفکر و تلاش خستگی ناپذیر!! اسم بسکت بال که متشکل از دو کلمه  Basket به معنی سبد و Ball به معنی توپ ، نام بسکتبال را برای این ورزش انتخاب کرد.

البته باید گفت که دکتر اسمیت باز هم دست از تلاش نکشید و تا دید که این ورزش رو به سمت خشونت پیش می رود یک سری قوانین اولیه برای این ورزش ابداع کرد :

 • بازیکنان حق نداشتند که توپ را از دست یکدیگر بربایند.
 • بازیکنی که حامل توپ بود ، حق نداشت که با آن راه برود یا بدود و فقط بازیکنانی که توپ به دست نداشتند می توانستند آزادانه به اطراف بدوند.
 • هرگونه خشونت از جمله هل دادن و... ممنوع بود.

یکی دیگر از نکات بسکتبال ابداع شده توسط دکتر اسمیت این بود که ته سبد های میوه بسته بود و مشکل اینجا بود که بعد از اینکه هربار توپ درون حلقه می افتاد ، در آنجا می ماند و هر سری باید نردبان می گذاشتند و توپ را از سبد خارج می کردند.

مدتی نگذشت که این ورزش در میان دانشجویان دانشگاه اسپرینگ فیلد و دیگر دانشگاه های ایالت گسترش یافت. و باز هم دکتر نای اسمیت دست از تلاش برنداشت و شروع به کامل کردن قوانین کرد تا در نهایت این قوانین در قالب یک کتابچه در سال ۱۸۹۲ میلادی به انتشار درآمد.

از دیگر تلاش های دکتر نای اسمیت این بود کتابی در زمینه خواص بسکتبال برای بدن نوشت و اثبات کرد که این ورزش حتی برای افراد سالمند هم خطری نداره و آسیبی به اندام حیاتی بدن نمی رساند.

خب این بود داستان شکل گیری ورزش مهیج بسکتبال.

اگر شما هم مثل من علاقه پیدا کردید که بسکتبال بازی کنید ، فقط و فقط به توپ بسکتبال احتیاج دارید. پس همین الان دست به کار بشید و از تیزپست توپ بسکتبال تون رو تهیه کنید.

 

0
نظرات
  ارسال نظر
  برگشت به بالا